2014. november 8., szombat

Gyakori kérdések a blogok világában

Megint egy újabb témával jelentkezem, méghozzá most összeszedem a leggyakoribb problémákat a blog világában. Lesz itt mindenről szó: design blogok, sablon blogok, egyedi blogok, kritika írás stb. Összegyűjtök minden olyan kérdést, amit a bloggerinák feltesznek maguknak, illetve társaiknak. 

1., Miért nem kapok kommenteket?
Ez az egyik leggyakrabban előforduló probléma és a legtöbb írótól el is hangzik ez a kérdés. Nálam itt most választ kaptok. Ha esetleg valakitől megkérdezitek ezt, legtöbbször ilyesmi válaszokat kaptok: "mert lusták kommentelni, a legtöbben telóról olvassák és úgy nehezebb komit írni, de hidd el, hogy sokan olvassák a blogod" Ebben lehet igazság, mert tényleg sokan lusták kommentelni minden egyes részhez, de ha egyáltalán nem kapsz kommentet, akkor ott tényleg problémák vannak, mert olyan nincs, hogy soha semmilyen visszajelzés nem jön. Én azt mondom, hogy nem kell elvárni, hogy minden részhez ugyanannyi kommentet kapj, valahol kevesebb, valahol több lesz. Azt tanácsolom, hogy állítsd be a pipálási lehetőséget, mert az tényleg csak egy gombnyomás, azonban ha azoknak a száma is nulla, ott már gáz van, akkor tényleg nem olvasnak. Ekkor nézd meg a feliratkozóid számát, ha abból sincs sok, akkor ne is reménykedj, mert senkit se érdekel a blogod, ez van. Sokan feliratkoznak, olvassák a blogod még az elején, de aztán eltűnnek, vagyis fel vannak iratkozva, de már elpártoltak tőled. Nagyon sok ilyen van, gondolj bele. Te feliratkozol egy blogra, mert tetszett a prológus vagy az első rész, aztán az író folytatja, de egyre jobban unalmassá válik a számodra, tehát már nem foglalkozol vele, de nem iratkozol le. Ha körülnézel a blogvilágban, rengeteg olyan blogot találsz, ahol sok a visszajelzés, akár komment, akár pipa formájában, ekkor te elgondolkodsz, hogy te miért nem kapsz. Tehát a lustaság se mindig igaz, mert miért is van az, hogy egyeseknek írnak, másoknak meg nem? Az ilyen blogoknál sem egyformák a kommentek száma, ott is akadnak lustább olvasók, de azért akad egy pár komment és sok-sok pipa. Szóval, ha nulla a visszajelzések száma, akkor tényleg nem olvasnak.

2., Egyesek miért sikeresebbek, mint más írók, amikor nem írnak sokkal jobban, mint én, sőt kifejezetten szarul írnak?
Ez is egy gyakori kérdés és magyarázat is van rá. Tapasztalataim szerint, akinek van 100 feliratkozója, az írni is tud és nem két soros egy rész nála. Vannak akik jobban, vannak akik kevésbé, de mindegyiküknél elfogadható az írás. Olyan viszont nincs, hogy 100 feliratkozója lenne egy 10 éves kislánynak, akinek borzalmas a helyesírása, fogalmazni sem tud és a részek két sorosak, illetve a design-je is hányinger. A másik a design, a 100 feliratkozós blogoknak szép is a kinézetük és ez sokat számít. Persze ezzel nem azt mondom, hogy mindegyik ilyen blog sikeres, ez az író személyétől is függ. Ha sok ismerőse van, ha mindenki szereti és népszerű és még írni is tud, sőt még szép design-ja is van, akkor valószínűleg népszerű is lesz. Aki visszahúzódó, csendes, annak nem valószínű, hogy feliratkoznak a blogjára, lesz 30 feliratkozója és ennyi. A népszerűen nem tudatosan csinálják, egyszerűen ilyen személyiségek, ragadnak rájuk a seggnyalók is akár, akik csak azért iratkoznak fel a blogjára, mert az illetőt nagyon bírja, s csak ezért olvassa, különben nem tenné. Azonban valamennyire befolyásolja, hogy miről ír. Ez a következőben.

3., Miért csak a fanfictionokra iratkoznak fel, az egyedieknek miért nem adják meg esélyt?
Ennyire azért nem szélsőséges, mert láttam egy csomó olyan nem fanfiction blogot, aminek több 100 feliratkozója van, de ehhez igényesnek kell lenni a blognak. Tehát félig tévhit, félig nem, mert egy ramaty blognak is vannak azért feliratkozói, de 10-nél nem több, de csak azért, mert Harryről szól, vagy egyéb más sztárpasiról. Ha valaki népszerű, tud írni is, szép design-ja van és Harryről ír, annak biztosan több mint 100 feliratkozója lesz, mivel a sok felszínes kislány is feliratkozik, csak azért mert a kedvencéről szól a blog, az író seggnyalói is, meg azok is akik szeretnek olvasni, ők az igényesség miatt teszik meg, illetve a fanfiction fanok is és még sokan mások. Tehát valamennyire befolyásolja, hogy fanfiction-e vagy sem. Ha népszerű az író és úgy dönt, hogy egy egyedi blogot ír, akkor is számíthat sok feliratkozóra, de csak akkor, ha valamennyire tud írni és összehoz egy jó design-t. 

4., Ha rendelek egy design-t, akkor miért nem csinálják már meg végre és miért kell hónapokat várni rá? Sőt valamikor vissza se írnak. 
Igen, ez nagyon idegesítő. Most a design blogokat fogom kicsit kielemezni, több ezer van belőlük, ha beírod, hogy design blogok, akkor több ezret fog kidobni, hogy te el sem tudod dönteni, hogy melyikre menj rá. Igen, sokan hirtelen fellángolásból nyitnak egyet, mert szerkesztős kedvükben van, hirdetik is, kapnak megrendeléseket, meg is csinálják egy héten belül, de ahogy telnek az idők, addig nekik is elszáll a lelkesedésük, a megrendelések folyamatosan jönnek, felírják őket, de lusták megcsinálni és egyre többen lesznek. Te meg ott várakozol a soruk végén, ezért nem kapod meg. A legvégén már fel sem néznek a blogra, pedig te írtál nekik, hogy szeretnél design-t tőlük, de nem kapsz választ. Hát ez az oka, ugyanez a helyzet a fejléceknél, kritikáknál meg minden egyéb rendelős cuccoknál. A legtöbben csak divatból csinálják. 

5., Ha kritikát rendelek, akkor miért csak két sorból áll az egész?
A legtöbben ilyenkor leírják a véleményüket az adott blogról, de semmilyen tanácsot nem adnak, csak szépen elhordják. Na, az ilyen nem való kritikaírónak. Ez persze egyéni vélemény, de ha valami nem tetszik benne, akkor mindenképp le kell írni, hogy miken kell javítania az írónak. A legtöbb kritika csak ezekből áll:
Kinézet: nagyon szép, nem tudok mibe belekötni, jó így, ahogy van.
Történet: nagyon jó a történet, imádom. Nagyon király és nagyon jól írsz. 
Helyesírás: semmi hibát nem találtam, egyszerűen tökéletes.
Vagy egy másik változata:
Kinézet: elhánytam magam tőle, sürgősen rendelj tőlünk design-t, mert ez így elfogadhatatlan.
Történet: nagyon gáz és még sablonos is. Egyszerűen semmi jót nem találtam a történetedben, bocsi.
Helyesírás: katasztrófa, ahogy írsz. Azt ajánlom, hogy vedd komolyabban a nyelvtant, mert ez így nem fog menni.
Szerintetek ez kritika volt? Mert ez nagyon nem, na aki csak ilyenre képes, az inkább ne is írjon egyetlen blogról se kritikát. Persze akadnak olyanok is, akik adnak tanácsokat, felsorolják, hogy mik a hibáid, de sajnos egyre több a divat kritikaíró kislány. Régebben én is kértem kritikát, de rájöttem, hogy semmi értelme, mert leginkább az egyén véleményéről szól, amik megoszlanak, az egyik dicsérni fogja, míg a másik elhordja, de az sem mindegy, hogy milyen stílusban teszi. És rengeteg az elfogult kritikaíró is. 

6., Miért van annyi igénytelen blog? Aki nem tud írni, az miért nyit blogot?
Mert sok a kislány, akik csak divat bloggerinák. Azért csinálják, mert az menő szerintük, a másik ok, meg mindenáron szeretne a kedvencéről írni és belevinni az álmait, ami nem más, hogy beleszeret valamelyik sztárpasiba és végig az ő szerelmükről szól, de az illető annyira nem tud fogalmazni, hogy tök zavaros lesz az egész és egy rész két sorból áll. Szörnyű, de ez ellen semmit sem lehet tenni, el kell fogadni és az ilyen blogokat messziről elkerülni. Sokan ezt teszik, figyelemre se méltóak. Aki úgy érzi, nagyon kezdő és nem tud írni, de nagyon szeretné, az írjon füzetbe, fejlessze magát és ne nevettesse ki magát. Ha már elért valamilyen szintet, akkor próbálkozhat a blogolással. 

7., Miért van az, hogy régebben tök sok visszajelzést kaptam, mostanra meg már semmit, hiába nyitok újabb és újabb blogokat?
Ilyenkor magadban kell nézned. Gondold végig, hogy milyen voltál régen, népszerű voltál-e. Sajnos nagyon befolyásolja a népszerűséget. Ha egy író sikeres, akkor mindegyik blogjára tapadni fognak az olvasók, viszont, ha egy író régebben népszerű volt, most meg nem, akkor visszaeshet az olvasók száma is. Ez van, mindenki ilyen felszínes, ilyen világot élünk. 

8., Miért van annyi sablonblog? Erre miért több a kereslet, mint az nem sablon blogokra?
Nem feltétlenül igaz ez, hogy nagyobb a kereslet a sablon blogokra, sőt manapság már egyre több leszólást kapnak az ilyen blogok. A tipikus sablon blogokra tényleg nem igazán kíváncsiak, de ha az jól meg van írva és ki van egészítve, azt általában szeretik. A tinilányok imádják a nyálas, csöpögős történeteket, ha ilyesmivel fűszerezed meg a blogod, akkor lesz rá kereslet, az biztos. Hogy mennyire lesz sikeres, az csak tőled függ. Egyébként a sablon blogoknak nagyjából ugyanaz az az alapsztorija, de mindegyik máshogy van megfűszerezve, nincs egyforma blog. A tipikus sablon blogokat az alatt értettem, hogy egy 10 éves kislány kezd el írni és a második részben már csókolóznak, a harmadik részben meg már szexelnek, aztán csöpögnek, nyáladzanak, semmi érdekes nem történik. Na, az ilyenre nem nagyon kíváncsi senki, de a megfűszerezett, féltékenykedős, veszekedős sablon blogokat igenis nagyon szeretik.

9., Miért van, hogy ha egy igényes helyről rendelek fejlécet, és akkor egy összecsapott gagyi fejlécet kapok?
Egyszerű a válasz: Mert már nincs kedvük csinálni és annyi volt a megrendelés, hogy összedobták az egészet. Nincs mit tenni, keress másik design blogot.

10., Miért szünetel annyi design blog? Keresek egy ilyen blogot, de egy normális nincs, mert mindegyik szünetet. 
Sajnos ez van, aki egyszer beadta a szünetelést, az már többé vissza nem tér. Nincs már kedvük, eltűnt a fellángolás belőlük. Ilyenkor be kéne zárniuk, amit páran meg is tesznek, de aki csak szünetre megy, az úgy gondolja, hogy egyszer visszafog térni, de aztán ez elmarad. Ez van. Szerencsére újabbnál újabb design blogok nyílnak, így a régiek feledésbe merülnek, de az újak itt vannak, tőlük tudsz rendelni, de aztán pár hónap múlva ők is bezárnak.

Ennyi lett volna a mai poszt, remélem kaptatok választ a kérdéseitekre. Ha valamit kifelejtettem volna, kommentben lehet kérdezni és, ha összegyűlik annyi kérdés, születni fog még egy ilyen poszt.

3 megjegyzés:

  1. Ne haragudj, de ez nagyon összecsapott lett. Igen, elfogadható, hogy avval próbálsz menőbb lenni, hogy őszinte vagy és akkor most jól megmondod mindenkinek a magadét, de ez gyakran sül el fordítva, ne feledkezz meg erről! Gyakorlatilag teljesen elhordtad mindennek a designnel foglalkozó blogokat, pedig, ahogy te is észrevetted, egyre több történet kerül fel a világhálóra, ami gyakran együtt jár avval, hogy fejlécet és egyéb extrákat is kérnek. Talán nem kellene mindenkinek elvárnia, hogy pár nap alatt végezzenek a kívánságaival. Mellesleg miért lehetetlen, hogy kezdeti ismertség nélkül valaki népszerű legyen? Sajnos én nem beszélnék a helyedben, hanem folytatnám azt a bizonyos füzetet.
    K.K.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Egyébként, adom a másik comizó véleményét Mert nincs azzal baj ha elmondod a véleményedet, de ezt lehet nem sértően és nem is szeméyleskedve is megtenni! Meg ez a:"Aki úgy érzi, nagyon kezdő és nem tud írni, de nagyon szeretné, az írjon füzetbe, fejlessze magát és ne nevettesse ki magát. Ha már elért valamilyen szintet, akkor próbálkozhat a blogolással. " Ezzel a mondatoddal sem értek egyet, vannak olyan blogok tény és való akik csak divatból blogolnak, de hogy mondhatod hogy ne nyissanak blogot akik kezdők , és először is érjenek el egy "bizonyos szintet"! Ha valaki szeret írni és ebben látja a jövőét hadd nyisson egyet., ezzel is feljleszti magát. Lehet hogy csak a 10. bejegyzése lesz már oylan hogy jó elolvasni, de akkor is! nem véleményezheted így más munkáját szerintem, mert lehet hogy másokhoz képest te se érnéd el azt a"bizonyos szintet"! És én nem magammal akarlak összehasonlítani, hanem olyan blogosokkal akik tényleg szuperek!

      Törlés